Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co ve skutečnosti znamená "orientovaná stavba"?

Pokud je kostel "orientovaný" (bez dalšího), mělo by to znamenat, že má hlavní oltář k východu (protože odtamtud přijde podruhé Kristus). Řekl jsem si, že to zkusím zkusmo zkontrolovat, když tady píšou o dvou orientovaných stavbách na jedné stránce (a stavby jsou i nedaleko od sebe - Litrbachy (dnes Čistá) a Makov, obé okr. Svitavy: http://depositum.cz/knihovny/pamatky/tiskclanek.php?id=c_6581) - ale buď se ta orientace myslí jenom hodně zhruba - kostel v Čisté se odchyluje "jen" o cca 30 stupňů (http://www.mapy.cz/s/2a0T), ale kostel v Makově už je přinejmenším severovýchodně - to by se sekli už dost: www.mapy.cz/s/2a1f, nebo fotky na mapy.cz nejsou orientovány správně podle světových stran... Jak je to? A kolik (katolických) kostelů je vlastně orientovaných - neměly by být vlastně tak nějak všechny?

Vyvstávají v souvislosti s tím vlastně tři otázky:

1) Bylo někdy závazné (stanovené nějakým církevním apod. dokumentem), že se mají kostely stavět presbytářem (hlavním oltářem) k východu? (Příp. za jakých okolností a proč vlastně?)
2) Do jaké míry a/nebo do kdy se to dodržovalo? (Kolik (dnes stojících) (katolických) kostelů je orientovaných?)
3) Jak přesně byli stavebníci schopní dodržet směr k východu (předpokládám už od raného středověku max. odchylku v řádu stupňů)?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář